Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 957 | 28 289 | 31 929 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -38 859 | -15 142 | -6 795 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 491 | -19 931 | 235 947 |
| Årets resultat (tkr) | 145 496 | 85 372 | 279 874 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 607 463 | 1 362 217 | 1 494 950 |
| Antal anställda | 12 | 12 | 12 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 957 | 28 289 | 31 929 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -38 859 | -15 142 | -6 795 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 491 | -19 931 | 235 947 |
| Årets resultat (tkr) | 145 496 | 85 372 | 279 874 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 405 917 | 1 173 538 | 1 159 358 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 201 546 | 188 679 | 335 592 |
| Tillgångar (tkr) | 1 607 463 | 1 362 217 | 1 494 950 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 346 318 | 553 811 | |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 551 | 27 306 | 52 646 |
| Avsättningar (tkr) | 11 077 | 9 040 | 8 864 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 158 427 | 724 017 | 724 017 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 87 089 | 191 782 | 155 612 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 607 463 | 1 362 217 | 1 494 950 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 11 533 | 10 509 | 7 085 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 548 | 817 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 18 318 | 19 642 | 8 916 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 17 780 | 9 950 | 10 157 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 210 999 | 210 999 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 12 | 12 | 12 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 413 | 2 357 | 2 661 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 4 015 | 3 410 | 2 180 |
| Vinstmarginal | -73.4% | -53.5% | -21.3% |
| Soliditet | 21.8% | 1.4% | 39.6% |
| Kassalikviditet | 231.4% | 98.4% | 215.7% |
Troax Group AB (publ) är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 43 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.